Zaznacz stronę

Znasz ten zapach, kiedy cię uderza – bogaty, łagodny, kwiatowy zapach lawendy. Na naszym lawendowym polu w Skrzetuszewie mamy około 10 tysięcy krzaczków lawendy. Zawsze uderza mnie, jak natychmiast uspokajający jest ten znajomy lawendowy zapach. To nie przypadek, że lawenda pojawia się cały czas w mydłach, szamponach, balsamach i innych produktach do pielęgnacji ciała i ciała. Jest bardzo popularna.

Niedawno przeprowadzono badanie o najbardziej skutecznych olejkach eterycznych do snu. Lawenda jest na tej liście. To jeden ze znanych i dobrze zbadanych olejków eterycznych. Potencjalne korzyści lawendy jako leczniczego zioła wykraczają poza to, co wielu ludzi zna. Jest wiele do nauczenia się o lawendzie i o tym, jak ta kwitnąca roślina może korzystnie wpływać na sen i zdrowie.

Czym jest lawenda?

Lawenda jest rośliną wieloletnią i wiecznie zieloną. Istnieje ponad 40 rodzajów lawendy. Jednym z nich jest Lavendula angustifolia, powszechnie stosowana do celów leczniczych. Lawenda pochodzi z Afryki Północnej i regionu śródziemnomorskiego, obecnie rośnie również w całej Wielkiej Brytanii oraz w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, a także w innych częściach świata.

Niemal wszędzie tam, gdzie lawenda rośnie, rośnie ona obficie. Jest to roślina, o której wiadomo, że szybko się rozprzestrzenia, co skłania niektórych do myślenia o niej jak o chwaście! Nic bardziej mylnego! Kwiaty, liście i olejek eteryczny tej rośliny są używane jako naturalne lekarstwa. Lawendę przyjmuje się doustnie jako suplement, często w leczeniu lęku, depresji, bezsenności, a także bólu fizycznego, w tym bólu głowy i zębów. Lawendę stosuje się miejscowo w balsamach i kremach do pielęgnacji skóry i włosów, a także do leczenia ran i bólu. Często stosowana jest jako narzędzie aromaterapii przy problemach ze snem, w celu poprawy nastroju i złagodzenia stresu. Lawendę warzy się w herbatach i naparach, używa się jej jako składnika w recepturach.

Jak działa lawenda?

To delikatnie pachnące, kwitnące zioło ma dość szeroki wachlarz efektów w organizmie, jako olejek eteryczny, suplement doustny i krem lub sól do stosowania miejscowego:

  • Lawenda działa jako środek antyoksydacyjny (łagodzący niepokój) i uspokajający, zwiększający relaks i spokój oraz pomagający zasnąć.
  • Lawenda wchodzi w interakcję z neuroprzekaźnikiem GABA, który wycisza aktywność mózgu i układu nerwowego, zmniejszając wzburzenie, złość, agresję i niepokój.
  • Lawenda działa jako środek przeciwbólowy lub przeciwbólowy.
  • Lawenda ma właściwości antybakteryjne
  • Lawenda może zmniejszyć stan zapalny