Zaznacz stronę

Sadzonki lawendy należy pozyskiwać ze sprawdzonych, renomowanych źródeł w odpowiednim czasie. Tutaj nie tylko ważna jest jakość sadzonek, czy też jej odmiana, ale także obsługa, która doradzi, w jaki sposób odpowiednio pielęgnować nasze rośliny. Stąd też stworzyliśmy miniporadnik na temat tego, gdzie i jakie sadzonki lawendy kupić. 

Lawenda sadzonki sprzedaż – na co zwrócić uwagę?

Kupując sadzonki lawendy, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, na jakim efekcie najbardziej nam zależy. Jeżeli chcemy cieszyć się z uroków krzewiny, która kwitnie od lipca do września (a czasem nawet dłużej), możemy postawić na odmianę lawendy wąskolistnej, którą będziemy odpowiednio przycinać. Jest ona bardzo oporną i niezwykle wytrzymałą na działanie negatywnych czynników zewnętrznych rośliną. Aby jak najdłużej kwitła, warto regularnie pozbywać się uschniętych kwiatostanów, by mogły rozwijać się kolejne. Możemy także postawić na nową odmianę Platinum Blonde, której liście wyglądają atrakcyjnie przez cały rok, jednak również i w tym przypadku należy ją często podcinać i zasadzić w miejscu, gdzie nie zatrzymuje się woda. Jest to warunek dotyczący wielu odmian lawendy, w tym tej najbardziej leczniczej, czyli Lavandula angustifolia widoczna na naszych polach. Jest ona jedną z najbardziej popularnych odmian, pachnie niezwykle intensywnie i kwitnie na fioletowo. 

Tak naprawdę każda plantacja może poszczycić się swoim flagowym gatunkiem, stąd też tak ważne jest dobranie jej do naszych potrzeb. Wartym uwagi jest także gatunek lawendy pośredniej, która charakteryzuje się długimi, mierzącymi nawet 80 centymetrów łodygami. Jeśli chodzi o same sadzonki lawendy sprzedaż może odbywa się sezonowo, ponieważ najlepszą opcją jest zakup w okresie sadzenia, czyli na wiosnę i na jesień. Nie mogą one jednak za długo stać w doniczkach, ponieważ ich korzenie mogą być przerośnięte, zbite, a co za tym idzie, także nieco bardziej narażone na nieprzyjęcie. Jeśli jednak tak się zdarzy, to warto przed ulokowaniem ich w ziemi naciąć nożem i rozbić ukorzenienie, które scaliło się z ziemią w doniczce. W zależności od odmiany posiadać może lawenda duże sadzonki bądź małe – wszystkie powinny jednak wyglądać na zdrowe i jędrne. 

Lawenda cena sadzonek – ile warto zainwestować?

Lawenda sadzonki sprzedaż zaczyna się już od kilku do kilkudziesięciu złotych za pojedynczą siewkę, jednak jest oczywiście uzależniona zarówno od jej gatunku, jak i jakości sadzonki. Oczywiście możemy postawić na te najtańsze sadzonki lawendy, ale może się okazać, że dana odmiana i jakość będzie wymagała kolejnego zakupu za rok. By z powodzeniem cieszyć się z tej rośliny przez kilka sezonów, musimy wydać około 12 złotych lub więcej za sadzonkę, która będzie miła odpowiedniej wielkości ukorzenienie i nie będzie stała za długo w doniczce. Jest to tak samo ważne, jak późniejsza pielęgnacja i zadbanie o to, by ziemia do posadzenia nie była zbyt kwaśna. Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku sadzenia sadzonej lawendy jest także wysypanie na podłoże kredy zawierającej wapń.