Zaznacz stronę

Lawenda jest rośliną wieloletnią, jednak nie oznacza, to, że gdy ją zasadzimy, możemy pozwolić jej rosnąć samodzielnie. Odpowiednio zadbana roślina jest w stanie dać z siebie więcej – nie tylko wyglądać lepiej, ale również mieć lepsze właściwości prozdrowotne. Jak więc pielęgnować lawendę, aby cieszyć się pięknym wyglądem i zapachem przez lata?

Wybieramy miejsce dla lawendy

Ta urokliwa roślina przywodząca na myśl prowansalskie krajobrazy stanowi popularną ozdobę balkonów, trasów i ogrodów. Coraz częściej można spotkać przepastne pola lawendy również w polskim klimacie. Jak się okazuje, z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. O tym, jak pielęgnować fioletowe krzewy, decyduje przede wszystkim jej umiejscowienie.

Lawenda w doniczce

Pochodząca z krajów śródziemnomorskich lawenda doskonale sprawdza się jako dekoracja kuchennych parapetów lub balkonów. Stawiając ją w domu, pamiętajmy o zapewnieniu roślinie odpowiedniej ilości światła. Najlepsze będzie do tego stanowisko od strony południowej z dostępem do świeżego powietrza. Lawenda jest odporna na upały oraz przeciągi, dlatego śmiało, można postawić ją również na balkonie. Przepuszczalna warstwa gleby w postaci keramzytu oraz otwory w donicy pomogą w odpowiednim utrzymaniu wilgoci, za którą roślina nie przepada. Nie należy dopuścić do jej przelania – między kolejnymi podlewaniami ziemia powinna przeschnąć.

Lawenda w ogrodzie

Jeśli zastanawiasz się, czy i jak pielęgnować lawendę w polskich warunkach, podpowiadamy, że nie jest to skomplikowane. Gdy roślina już zadomowi się w ogrodzie, doskonale zniesie polskie warunki pogodowe, a nawet mroźne zimy. Najwięcej pracy wymagają młode sadzonki, które należy regularnie podlewać. Jako podłoże najlepsza będzie gleba o zasadowym pH, najlepiej o dużej przepuszczalności (piaszczysta, żwirowa). Dojrzała lawenda osiąga wysokość ok. 40-50 cm, a swoim wyjątkowym zapachem przyciągnie do ogrodu wiele pożytecznych stworzonek, jednocześnie odstraszając owadzie szkodniki, w tym mszyce i komary.

Lawenda, a jej prawidłowe sadzenie 

Sadzenie lawendy samo w sobie nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga ono w pierwszej kolejności dobrze dobranych sadzonek. Nasze Lawendowe Poletko posiada w swojej ofercie najwyższej jakości sadzonki lawendy, które są starannie selekcjonowane oraz pozyskiwane w odpowiedni sposób. Dzięki temu posiadają one dostatecznie długie korzenie, by z dużym prawdopodobieństwem się przyjęły. Oczywiście w tym przypadku warto także zastanowić się nad rodzajem lawendy, ponieważ nie wszystkie jej gatunki lubią polski klimat. My na szczęście posiadamy odmiany, które odnajdą się w nim doskonale.

Jeśli chodzi o sam sposób sadzenia, to zazwyczaj posiada lawenda duże sadzonki, stąd też warto je ulokować około 30-40 centymetrów od siebie. Lawenda bardzo lubi przepuszczalne, zdrenowane podłoże, dlatego też najlepiej jest wybierać do tego celu miejsca, gdzie jesteśmy pewni, że woda nie będzie się zbierać. Jeśli wiemy, że nasze podłoże jest zbyt zwarte, można pod sadzonkę położyć potłuczoną glinę, by woda mogła swobodnie przez nie przenikać. Sadzonki najlepiej jest umiejscawiać w najlepiej nasłonecznionych, bezwietrznych częściach domu, ogrodu, czy też tarasu, ponieważ ten rodzaj rośliny nie lubi przeciągów, zaciemnienia ani zbytniej wilgoci. Ziemia powinna posiadać wysoki poziom wapnia – można tego dokonać za sprawą dostępnych na rynku substancji do nawożenia, pamiętając o tych najbardziej naturalnych rozwiązaniach.

Pielęgnacja lawendy – jaka będzie najskuteczniejsza?

Pielęgnacja lawendy polega nie tylko na odpowiednim nawożeniu gleby wapniem i podlewaniu, ale także przycięciu krzaczków w danym czasie i miejscu. Warto wiedzieć jak pielęgnować lawendę. Otóż w pierwszym roku wzrostu, młode nieokrzewione rośliny należy przyciąć co najmniej o połowę, by miały szansę odrosnąć nowe, zdrowe pędy. Dzięki temu lawenda będzie stanowiła estetyczną i gęstą koronę. Tę czynność należy powtarzać co roku, by lawenda nie zdążyła zapuścić grube gałęzie – ważne są młode, zielone gałązki, uformowane w kształt kuli, by w okresie zimowym mogły być odporne na obciążający je śnieg i mróz. Przed tymi czynnikami można również ochronić ziemię, na której rośnie lawenda, na przykład okładając ją liśćmi lub słomą.

Nawożenie naturalnym nawozem jest równie ważne, jak przycinanie i wapń w ziemi. Co roku warto lawendę nawozić kompostem, kładąc między łodygi około dwucentymetrową warstwę. Gdy już będziemy cieszyć się z wypielęgnowanej, gęstej lawendy, możemy ją ususzyć i trzymać w domu w celu odganiania wszelkiego rodzaju owadów. Wszystkie te informacje są doskonałą odpowiedzią na pytanie „jak pielęgnować lawendę”. Bukiet lawendy suszonej powinien znaleźć się także przy łóżku każdej osoby, która miewa problemy z zasypianiem. Olejki eteryczne lawendy sprawiają, że nasze samopoczucie się poprawia, a my czujemy się zrelaksowani.

Przesadzanie lawendy

 Gdy odpowiednio pielęgnowana lawenda zacznie rosnąć w ogrodzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzyć przydomowe poletko. Rozmnażanie lawendy odbywa się na kilka sposobów, poprzez:

  • siew – czyli metoda dla cierpliwych. Wysiewać można jesienią lub wiosną. Z tym że w tym drugim przypadku należy pamiętać o stratyfikacji nasion (tzw. przysposobieniu do gleby w niskiej temperaturze). W przypadku jesiennego siewu proces ten przebiega naturalnie w glebie i nowe rośliny pojawią się już po zimie;
  • ukorzenianie sadzonek – w tym celu należy pozyskać pęd wierzchołkowy zdrowo rosnącej lawendy o długości ok. 10 cm. Roślinki wspomagane ukorzeniaczem przechowujemy z dala od silnego słońca;
  • odkłady – to prosta metoda, która polega na umieszczeniu części łodygi w podłożu i przykryciu ziemią. Gleba, w której spoczywa roślina, musi być w tym czasie dobrze nawadniana;
  • podział – możliwy, choć rzadko stosowany sposób rozmnożenia lawendy ze względu na jej skłonność do zdrewniania. W tym celu sezon wcześniej należy przysypać roślinę glebą.

Wiesz już, jak pielęgnować lawendę, aby odwdzięczała Ci się pięknem swojej urody i cennymi właściwościami? Czas na zakup własnej rośliny do zasadzenia w swoim przydomowym ogródku lub w doniczce. Na Lawendowe Poletko znajdziesz wyselekcjonowane sadzonki z naszych własnych upraw, o które nieustannie dbamy i poszerzamy.