Zaznacz stronę

Lawenda jest rośliną wieloletnią, jednak nie oznacza, to, że gdy ją zasadzimy, możemy pozwolić jej rosnąć samodzielnie. Dobrze wypielęgnowana lawenda jest w stanie dać z siebie więcej – nie tylko wyglądać lepiej, ale również mieć lepsze właściwości prozdrowotne. 

Lawenda, a jej prawidłowe sadzenie 

Sadzenie lawendy samo w sobie nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga ono w pierwszej kolejności dobrze dobranych sadzonek. Nasze Lawendowe Poletko posiada w swojej ofercie najwyższej jakości sadzonki lawendy, które są starannie selekcjonowane oraz pozyskiwane w odpowiedni sposób. Dzięki temu posiadają one dostatecznie długie korzenie, by z dużym prawdopodobieństwem się przyjęły. Oczywiście w tym przypadku warto także zastanowić się nad rodzajem lawendy, ponieważ nie wszystkie jej gatunki lubią polski klimat. My na szczęście posiadamy odmiany, które odnajdą się w nim doskonale. 

Jeśli chodzi o sam sposób sadzenia, to zazwyczaj posiada lawenda duże sadzonki, stąd też warto je ulokować około 30-40 centymetrów od siebie. Lawenda bardzo lubi przepuszczalne, zdrenowane podłoże, dlatego też najlepiej jest wybierać do tego celu miejsca, gdzie jesteśmy pewni, że woda nie będzie się zbierać. Jeśli wiemy, że nasze podłoże jest zbyt zwarte, można pod sadzonkę położyć potłuczoną glinę, by woda mogła swobodnie przez nie przenikać. Sadzonki najlepiej jest umiejscawiać w najlepiej nasłonecznionych, bezwietrznych częściach domu, ogrodu, czy też tarasu, ponieważ ten rodzaj rośliny nie lubi przeciągów, zaciemnienia ani zbytniej wilgoci. Ziemia powinna posiadać wysoki poziom wapnia – można tego dokonać za sprawą dostępnych na rynku substancji do nawożenia, pamiętając o tych najbardziej naturalnych rozwiązaniach.  

Pielęgnacja lawendy – jaka będzie najskuteczniejsza?

Pielęgnacja lawendy polega nie tylko na odpowiednim nawożeniu gleby wapniem i podlewaniu, ale także przycięciu krzaczków w danym czasie i miejscu. Otóż w pierwszym roku wzrostu, młode nieokrzewione rośliny należy przyciąć co najmniej o połowę, by miały szansę odrosnąć nowe, zdrowe pędy. Dzięki temu lawenda będzie stanowiła estetyczną i gęstą koronę. Tę czynność należy powtarzać co roku, by lawenda nie zdążyła zapuścić grube gałęzie – ważne są młode, zielone gałązki, uformowane w kształt kuli, by w okresie zimowym mogły być odporne na obciążający je śnieg i mróz. Przed tymi czynnikami można również ochronić ziemię, na której rośnie lawenda, na przykład okładając ją liśćmi lub słomą. 

Nawożenie naturalnym nawozem jest równie ważne, jak przycinanie i wapń w ziemi. Co roku warto lawendę nawozić kompostem, kładąc między łodygi około dwucentymetrową warstwę. Gdy już będziemy cieszyć się z wypielęgnowanej, gęstej lawendy, możemy ją ususzyć i trzymać w domu w celu odganiania wszelkiego rodzaju owadów. Bukiet lawendy suszonej powinien znaleźć się także przy łóżku każdej osoby, która miewa problemy z zasypianiem. Olejki eteryczne lawendy sprawiają, że nasze samopoczucie się poprawia, a my czujemy się zrelaksowani.