Zaznacz stronę

Lawenda jest rośliną, która wygląda niezwykle estetycznie, szczególnie rosnąca w dużej ilości jak na naszym Lawendowym Poletku. Zawiera ona w sobie także charakterystyczne olejki eteryczne, które odstraszają mszyce i inne owady. Jak jednak lawenda wpływa na nasze zdrowie? Zapraszamy do lektury naszego poradnika na temat pozytywnych właściwości tej niezwykłej rośliny. 

Lawenda, a nasz komfort psychiczny 

Nie od dziś wiadomo, że lawenda posiada wiele cech pozytywnie wpływających na nasze samopoczucie. Nie chodzi tutaj tylko na względy estetyczne, choć są one niesamowicie ważne, co można odczuć, przechadzając się po naszym Lawendowych Poletku – fioletowy dywan kwiatów jest w stanie przegonić wszystkie czarne chmury. Otóż lawenda, szczególnie jej lecznicza odmiana zawiera w sobie olejki eteryczne, które wprawiają nas w dobry nastrój. Bezpośrednio oddziałując na nasz układ nerwowy, relaksuje nas, uspokaja, a nawet może pomóc nam zasnąć. Stąd też warto przy łóżku posiadać susz lawendy, który nawet kilka miesięcy po zebraniu i ususzeniu dalej intensywnie pachnie. Może się to także przełożyć na odstraszanie owadów w domu, jednak jest to jej dodatkowy atut. 

Bukiet suszonej lawendy, czy też olejek lawendowy jest w stanie zniwelować uczucie napięcia i niepokoju. Naukowo udowodniono, że lawenda niweluje stany lękowe – wąchając ją, sprawiamy, że uspokaja się nasz mózg, co jest kolejnym powodem do tego, by odwiedzić nasze Lawendowe Poletko lub wybrać z naszego sklepu bukiet lawendy suszonej, olejek lawendowy, by skropić nim naszą poduszkę lub wodę lawendową do odświeżania twarzy, co jest zbawiennym trikiem podczas upałów. Woda z lawendy ochłodzi nas i wprowadzi w dobry humor.  

Lawenda jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości 

Lawenda jako skuteczny środek do stosowania doustnego posiada wiele dobroczynnych związków, w tym dużą dawkę garbników (aż 12 proc.), a ponadto triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne, sole mineralne. Dzięki garbnikom lawenda posiada niezwykłe właściwości przeciwzapalne, co jest szczególnie istotne podczas stosowania jej na problematyczną skórę. Fitosterole to substancje roślinne, które są podobne do cholesterolu. Przyjmowanie fitosteroli z zewnątrz może pomóc w zredukowaniu negatywnego cholesterolu w organizmie, co jest ważne, by przeciwdziałać chorobom układu krwionośnego, tym miażdżycy. 

Lawendę można także spożywać jako parzony susz lawendy – w takiej postaci również może ona wpłynąć pozytywnie na nasz nastrój, jednak jej najpopularniejszym działaniem od środka jest działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg moczowych, a także wspomaganie trawienia. Co ciekawe spożywanie kwiatów lawendy, a raczej naparu z niej może pobudzić apetyt. Należy jednak pamiętać, że nie można jej stosować w przypadku wrzodów żołądka i zapaleniach przewodu pokarmowego. Sam olejek stosowany na skórę może pomóc w zredukowaniu bóli mięśniowych, a nawet menstruacyjnych. Zastosowanie olejku lawendowego na czoło znacznie obniża dolegliwości bólowe głowy, w tym migreny.